Author(s):
1. Radmila Arbutina, Medicinski fakultet Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Natasa Trtic, Medicinski fakultet Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Ognjenka Janković, Medicinski fakultet Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Valentina Veselinović, University of Banja Luka, Medical Faculty,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Irena Kuzmanović Radman, Medicinski fakultet Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Abstract:
Uvod: Puferski kapacitet je „otpornost“ pljuvačke da promijeni pH kada je tretirana kiselinom ili bazom. Drugim riječima, veći puferski kapacitet ima pljuvačka kojoj treba dodati više kiseline, odnosno baze, da bi joj pH opao ili porastao za neku vrijednost.
Cilj: Laboratorijsko ispitivanje puferskog kapaciteta nestimulisane i stimulisane pljuvačke kod pacijenata eksperimentalne grupe i ispitanika kontrolne grupe u odnosu na godine starosti i pol.
Materijal i metod: Određivanje pH vrijednosti pljuvačke se radi pH metrom (HANNA instruments 8521). Dobijena količina pljuvačke razblaži se sa destilovanom vodom. Svaki uzorak se podijeli na dva jednaka dijela, i izmjeri se pH vrijednost uzorka. Titracija pljuvačke se vrši kiselinom (HCl) i bazom (NaOH), dodajući po 100μl HCl svakom uzorku i po 100μl NaOH u svaki uzorak, u rasponu od pH 3 do pH 11.
Rezultati: Ne postoji statistička značajnost razlika srednjih vrijednosti puferskog kapaciteta. Zaključak: Postoji razlika srednjih vrijednosti puferskog kapaciteta u korist muškaraca što objašnjava da je kod muškaraca potrebna veća količina utrošenog pufera da bi se pH promijenio za jednu jedinicu.
Key words:
pljuvačka,puferski kapacitet,pH vrijednost
Thematic field:
SYMPOSIUM B - Biomaterials and nanomedicine
Date of abstract submission:
15.07.2022.
Conference:
Contemporary Materials 2022 - Savremeni materijali