Author(s):
1. Milesa Srećković, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Beogradu, Bulevar Kralja Aleksandra 73, Serbia
2. Aleksander Kovačević, Institute of Physics, University of Belgrade, , Serbia
3. Aco Janicijević, Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu, Srbija, Serbia
4. Suzana Polić, Centralni institut za konzervaciju, Terazije 26, Beograd, Serbia
5. Zoran Nedić, Fakultet za fizičku hemiju, Serbia
6. Zoran Stević, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Beogradu, Bulevar Kralja Aleksandra 73, Serbia
7. Sanja Jevtić, Akademija tehničkih i primenjenih studija, Zdravka Čelara 14, Beograd, Serbia
8. Milovan Janićijević, Metalac A. D., Gornji Milanovac, Serbia
Abstract:
Problemi današnjice, pro et contra novih prodora u visoke frekvencije, ali i pandemija, kao da su pozvali na još složenije korelacije i sprezanja oblasti: nauka, praksa, mas-mediji u ovladavanju što bolje deskripcije određenih procesa u zajedničkim naporima da se izađe iz situacije u kojoj se naš Globus našao. Više nego ikad, potrebno je mnogo multidisciplinarnog rada, ali i usko specijalističkih sofisticiranih poznavanja oblasti u kojima se nešto istražuje.
U širokom i generalizovanom pristupu interakcije koherentnog zračenja sa materijalom kao da se gubi granica između klasičnijih prilaza rasejanju/ interakciji, jer je pojam stimulisanih procesa i kratkovremenskih impulsa otvorio bliska područja u sprezanju sa materijalom (u širokom smislu uključujući i biofenomene) i time zamaglio trenutak kad su žive ćelije počele da učestvuju u optičkim zapisima, a poznato je da statistika iz bioloških procesa može da rešava probleme saobraćaja i sl.
U ovom radu će se razmotriti interakcija materijala sa stimulisanim elektromagnetnim zračenjem, njeni rezultati i što tačnija deskripcija mogućih procesa. Stavljanjem akcenta na optičku vidljivu, infracrvenu i ultraljubičastru oblast, skiciraće se i neke primene ostalog dela elektromagentnog spektra i modulacije materijala ili njihove merne mogućnosti.
Za izabrane primere materijala raznih klasa, posmatraće se njihov mogući opis karakteristika pre i posle interakcije sa gledišta laserskih, termovizijskih, i drugih tehnika gde dolaze do izražaja zapisi prouzrokovanih akustičkih ili niza drugih spregnutih efekata sa terminologijom magnetooptičkim elektrooptički, akustooptički, optomehanički i sl. Razmotriće se i izabrani teoretski složeniji modeli sa računarskom podrškom, ali i jednostavne krajnje formule, koje vode do relativno korisnih procena u ishodu interakcije prilikom praćenja pojedinog kanala izlaza. U spektroskopskom prilazu diskutovaće se delovi spektroskopija koji u sebi imaju laserske ili stimulisane izvore i time otvorene nove ili samo poboljšane spektroskopije. Takvim prilazom, interpretacije postaju veoma osetljiva područja. Pristup primene laserskih i nelaserskih tehnika na materijale uopšte (na biomaterijale, na objekte heritologije ili za specijalne namene) i definisanje uzoraka i merenja na izabranim objektima ili materijalima, i praksa, teorija, realnost u oblastima kulturne baštine, medicine ili specifičnih oblasti koje uključuju oštećenja, korisne destruktivne procese ili eksplozivne procese pri primeni laserskih tehnika, opet otvara pitanja laserskih oštećenja i njihovih definicija. Ulazak u oblasti zaštite sa izazivanjem proboja laserom ili inicijacijama raznih procesa, mora da raspolaže sa detaljnim poznavanjem glavnih optičkih pokazatelja/deskriptora materijala uključujući i pojmove koeficijenata refleksije, rasejanja, apsorpcije, termodinamičkih parametara, tačku paljenja, veličine čestica, ako je material u stanju praha i sl.
Key words:
laserska tehnika, interakcija, rasejanje, materijali, deskripcija, modelovanje
Thematic field:
SYMPOSIUM A - Science of matter, condensed matter and physics of solid states
Date of abstract submission:
06.08.2020.
Conference:
Contemporary Materials 2020 - Savremeni materijali