Author(s):
1. Dejan Pejić, JZU Bolnica Gradiška,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Barbara Stanimirović, klinicki centar republike srpske,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Jelena Mrđa, klinicki centar republike srpske,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Božana Galić Pejić, JZU Dom zdravlja Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Abstract:
Fiziološke promjene u životu žene, kao što je porođaj, promjene u tjelesnoj težini i hormonske promjene uslijed starenja i menopauze, mogu mijenjati tonus vaginalnog kanala, oštetiti karlično dno i devitalizirati mukozni dio vaginalnog zida. Između 4 do 6 od 10 žena koje prolaze kroz menopauzu pate od simptoma povezanih s vaginalnom atrofijom. Dispareunia, povezana sa suhoćom vagine, može dovesti do seksualne disfunkcije.
Ti događaji često dovode do razvoja genitourinarnih stanja kao što je stres inkontinencija urina, vaginalna atrofija, suhoća i fiziološke promjene koje utiču na kvatiltet života žene, samopouzdanje i seksualnost. Trenutno su dostupne različite metode liječenja, koje se razlikuju od invazivne vaginalne hirurgije do više benignih tretmana kao što su vaginalni hormonski gelovi ili hormonska supstituciona terapija. Novi trend koji dobija zamah je pojavljivanje energetskih uređaja za vaginalno podmlađivanje koje primjenjuje toplotnu ili netoplotnu energiju na različite slojeve vaginalnog tkiva, potičući kontrakciju kolagena, regeneraciju elastinskih vlakana, neovaskularizaciju i poboljšanu vaginalnu vlažnost.
Lasersko liječenje se koristi za smanjenje simptoma uzrokovanih vaginalnom atrofijom i ponudi pacijentima alternativu tradicionalnoj hormonskoj supstitucionoj terapiji koja smanjuje ili uklanja postojeće rizike.
Key words:
podmlađivanje, ,vagina, ,dispareunia
Thematic field:
SYMPOSIUM B - Biomaterials and nanomedicine
Date of abstract submission:
11.06.2017.
Conference:
Contemporary Materials 2017 - Savremeni Materijali