Author(s):
1. Valentina Veselinović,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Aleksandra Grebenar, Medicinski fakultet Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Sanja Gnjato, Medicinski fakultet Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Nataša Gajić, Medicinski fakultet Banja Luka ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Tatjana Tepić-Milinović, JZU Zavod za stomatologiju,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Abstract:
Biokompatibilnost i biomimetika su imperativi na kojima počiva razvoj novih materijala u stomatologiji.
Početak moderne implantoprotetike su označile restaurativne konstrukcije izrađene od legure zlata, kao savršenog biokompatibilnog materijala, sa mogućnošću apsorpcije mastikatornog stresa. Zbog izuzetno visoke cijene zlata na tržištu, stomatologija se postepeno okrenula novim rješenjima koja idu u dva pravca: u pravcu titatnijumskih rekonstrukcija koje odlikuje biokompatibilnost, osporavana u poslednjih nekoliko godina zbog zabilježenih slučajeva hipersenzibilizacije i dobra elastična svojstva dok se drugi pravac bazira na cirkonijum keramici, dobrih estetskih osobina ali veoma problematične apsorpcije žvačnih sila zbog tvrdoće samog materijala.
Revolucionarno rješenje koje bi objedinilo pozitivne osobine I otklonilo negativne karakteristike prethodno korištenih materijala je pronađeno u razvoju polietereterketonskih polimera visokih performansi.
Riječ je o termoplastičnom polimernom materijalu ojačanom dodatkom čestica keramike, kojeg odlikuje stabilnost i homogenost sa optimalnim svojstvima za poliranje čime je onemogućeno stvaranje i zadržavanje plaka. Osnovna prednost ovog materijala je visoka biokompatibilnosti i sposobnost potpunog srastanja za ljudsku kost.
Mehaničke osobine materijala su veoma slične karakteristikama humane kosti, u smislu elastičnih svojstava, torzije i otpornosti na plastične deformacije čime je omogućena apsorpcija sila i njihov pravilan prenos na okolnu kost. Opisani funkcionalni kompleks je veoma vjerna reprodukcija načina funcionisanja prirodnog zuba sa okolnom kosti, čime je u velikoj mjeri rješen problem problematičnog prenosa pritiska, koje na humanu kost prenosi protetska nadoknada na većem broju implantnih nosača.
Polimere visokih performansi odlikuje nerazgradivost u vodi i nereaktivnost sa drugim materijalima zbog čega predstavljaju idealan materijal za pacijente sa alergijama. Bijele su boje i moguće je dodatno pigmentisanje, zbog čega predstavlja idealan materijal za visokoestetske protetske rekonstrukcije.
Polimeri visokih performansi se sve intenzivnije koriste u implantologiji, protetici, pa čak i u ortodonciji, i njihovo indikaciono polje se sve više širi. Predstavljaju trenutno najaktuelnije polje istraživanja u savremenim materijalima I definitivno jedan od najznačajnijih materijala budućnosti u stomatologiji.
Key words:
polietereterketon, polimeri visokih performansi,implantoprotetika
Thematic field:
SYMPOSIUM B - Biomaterials and nanomedicine
Date of abstract submission:
17.06.2015.
Conference:
Contemporary Materials 2015 - Savremeni Materijali